Product Details:
| Brand | Cinex |
| Warranty | 2 year |
| Wattage | 100W |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Model Name/Number | slim led flood |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110-305VAC |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Brand | Cinex |
| Warranty | 2 YEAR |
| Wattage | 50W |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Model Name/Number | SMD LED FLOOD |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 100-305VAC |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Housing | Pressure die cast Aluminum / (heat sink) for better heat transmission |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Brand | cinex |
| Warranty | 2 year |
| Wattage | 100W |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Model Name/Number | 100w fl |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110-305VAC |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Housing | Pressure die cast Aluminum alloy for housing gear / (heat sink) for better heat transmission |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Certification | ISO,CE,Rohs |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Wattage | 150W |
| Brand | cinex |
| Warranty | 2 year |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Model Name/Number | 150w flood |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110-305VAC |
| Light Color | Cool White |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Driver Type | Isolated Driver |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Body Type | Slim |
| Housing | Pressure die cast Aluminum alloy for housing gear / (heat sink) for better heat transmission |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Certification | ISO,CE,RoHS |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Brand | Cinex |
| Warranty | 2 year |
| Wattage | 50W |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Model Name/Number | 50w |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110-305VAC |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Luminous Flux | 145L/ W |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Housing | Pressure die cast Aluminum alloy for housing gear / (heat sink) for better heat transmission |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Certification | ISO,CE,ROHS |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Brand | Cinex |
| Warranty | 2 YEAR |
| Wattage | 200W |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Model Name/Number | 200W MAXO |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110-305VAC |
| Driver | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Housing | Pressure die cast Aluminum alloy for housing gear / (heat sink) for better heat transmission |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Certification | ISO,CE,ROHS |
| Operating Voltage | 230V AC |
| Color Temperature | 2700-6500K |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | 300w |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 100-305VAC |
| Warranty | 2 year |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Housing | Pressure die cast Aluminum alloy for housing gear / (heat sink) for better heat transmission |
| Certification | ISO,CE,Rohs |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | 400W |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110-305VAC |
| Warranty | 2 YEAR |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Housing | Pressure die cast Aluminum alloy for housing gear / (heat sink) for better heat transmission |
| Certification | ISO,CE,ROHS |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Wattage | 500W |
| Brand | cinex |
| Warranty | 2 year |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110v - 310v |
| Light Color | Cool White |
| Driver | IP65 Waterproof |
| Driver Type | Isolated Driver |
| Body Type | Slim |
| Beam Angle | 120° |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Brand | Cinex |
| Wattage | 200W |
| Lens Type | Glass |
| Model Name/Number | slim flood |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 100-305VAC |
| IP Rating | IP66 |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Housing | Pressure die cast Aluminum / (heat sink) for better heat transmission |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Warranty | 2 year |
| Wattage | 50W |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 100-305VAC |
| IP Rating | IP66 |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Housing | Pressure die cast Aluminum alloy for housing gear / (heat sink) for better heat transmission |
| Certification | ISO,CE,RoHS |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Warranty | 2 year |
| Wattage | 200W |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Model Name/Number | 200w |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110-305VAC |
| IP Rating | IP66 |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Housing | Pressure die cast Aluminum alloy for housing gear / (heat sink) for better heat transmission |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Certification | ISO,CE,ROHS |
| Country of Origin | Made in India |