Product Details:
| Wattage | 240w,360w,500w,600w,1000w |
| Model Name/Number | stadium light |
| Beam Angle | 15,20,30,60 degree |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
| Input voltage range | 110 - 310VAC |
| LED | 5050 LED 5W |
| Brand | Cinex |
| Application | outdoor, decoration, Ground light, factory, warehouses |
Product Details:
| Warranty | 2 YEAR |
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | maxo |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110v to 305vAC |
| Driver | IP65 WATERPROOF |
| Surge Protection | 6KV |
| Country of Origin | Made in India |
Better illumination
High grade material
Quality product
Life_50,000 Hours
85-440v protection
310v auto cutoff
higher and lower volatege protection
Efficacy (Lm/W)-120
THD<10,
CRI>85,
Power Factor>0.98
Constant Current drive,
Applications:
ware house
Streets light
outdoor product
Roadways
Corridors
Product Details:
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | stadium light |
| Beam Angle | 30d, 60d, 90d |
| Body Material | aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110v to 305v |
| Warranty | 2 year |
| Driver | IP65 WA |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Country of Origin | Made in India |
CINEX LED LIGHT
Our company hus established itself as a leading name of superior quality Outdoor street light in the market at the present scerio.
our Best Quality, Fast service and Better Customer satisfactio
Features.
Better illumination
High grade material
Quality product
Life_50,000 Hours
85-440v protection
310v auto cutoff
higher and lower volatege protection
Efficacy (Lm/W)-120
THD<10,
CRI>85,
Power Factor>0.98
Constant Current drive,
Applications:
ware house
Streets light
outdoor product
Roadways
Corridors
Product Details:
| Wattage | 100W |
| Model Name/Number | MAXO 100W |
| Body Material | aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110v to 305v AC |
| Warranty | 2 year |
| Features | 440v protection |
| Driver | ip65 waterproof |
| Certification | ISO,CE,Rohs |
| Surge Protection | 6kv |
| Country of Origin | Made in India |
Better illumination
High grade material
Quality product
Life_50,000 Hours
85-440v protection
310v auto cutoff
higher and lower volatege protection
Efficacy (Lm/W)-120
THD<10,
CRI>85,
Power Factor>0.98
Constant Current drive,
Applications:
ware house
Streets light
outdoor product
Roadways
Corridors
Product Details:
| Wattage | >500W |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110V TO 305V AC |
| Warranty | 2 YEAR |
| Features | 440V PROTECTION |
| Driver | IP65 WATERPROOF |
| Surge Protection | 6KV |
| Country of Origin | Made in India |
Better illumination
High grade material
Quality product
Life_50,000 Hours
85-440v protection
310v auto cutoff
higher and lower volatege protection
Efficacy (Lm/W)-120
THD<10,
CRI>85,
Power Factor>0.98
Constant Current drive,
Applications:
ware house
Streets light
outdoor product
Roadways
Corridors
Product Details:
| Wattage | 150 W |
| Power | 150 W |
| Color Temperature | 6500 K |
| Body Material | Die Cast Aluminium |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | Cinex |
| Lighting Type | LED |
| Beam Angle | 120dg |
| Country of Origin | Made in India |
| led | 2835 1w led |
| Driver | IP65 waterproof driver |
| warranty | 2 year |
Product Details:
| Power | 150 W |
| Model Name/Number | CINEX |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Cinex |
| led | 2835 1w |
| driver | IP65 waterproof driver |