Product Details:
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | 300W |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 100-305VAC |
| Warranty | 2 YEAR |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Housing | Pressure die cast Aluminum / (heat sink) for better heat transmission |
| Certification | ISO,CE,ROHS |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Wattage | 200W |
| Light Source | LED |
| Color Temperature | 6500 K |
| Warranty | 2 year |
| Body Material | Aluminium body |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | cinex |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP65 |
| Input Voltage | 220–240 V |
| Lighting Color | Pure White |
Product Details:
| Wattage | 100W |
| Warranty | 2 YEAR |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Model Name/Number | 100W GM |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 100-305VAC |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Housing | Pressure die cast Aluminum alloy for housing gear / (heat sink) for better heat transmission |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Certification | ISO,CE,ROHS |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Wattage | 120W |
| Warranty | 2 YEAR |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Model Name/Number | GM MODEL FL |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110-305VAC |
| Driver | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Housing | Pressure die cast Aluminum / (heat sink) for better heat transmission |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Certification | ISO,CE,ROHS |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Model Name/Number | 250W |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110-305VAC |
| Warranty | 2 YEAR |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Housing | Pressure die cast Aluminum alloy for housing gear / (heat sink) for better heat transmission |
| Certification | ISO,CE RoHS |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Country of Origin | Made in India |