Product Details:
| Lighting Type | LED |
| Type of Light | Flood Light |
| Wattage | 5 W |
| Base Type | IP65 |
| Brand | CINEX |
| Certification | ISI |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
CINEX LED LIGHT
Our company hus established itself as a leading name of superior quality Outdoor street light in the market at the present scerio.
our Best Quality, Fast service and Better Customer satisfactio
Features.
Better illumination
High grade material
Quality product
Life_50,000 Hours
85-440v protection
310v auto cutoff
higher and lower volatege protection
Efficacy (Lm/W)-120
THD<10,
CRI>85,
Power Factor>0.98
Constant Current drive,
Applications:
ware house
Streets light
outdoor product
Roadways
Corridors
Product Details:
| Brand | Cinex |
| led | 5050 5w led |
| watt | 400w,500w,600w,700w,1000w |
| driver | IP65 waterproof driver |
| certificate | ISO, CE , RoHS |
| MAKE IN INDIA | YES |
Product Details:
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | 150W |
| Lighting Color | Cool White |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 100-305VAC |
| Warranty | 2 YEAR |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Housing | Pressure die cast Aluminum / (heat sink) for better heat transmission |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110-305VAC |
| Warranty | 2 year |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Housing | Pressure die cast Aluminum / (heat sink) for better heat transmission |
| Certification | ISO,CE,RoHS |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Wattage | 200W |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | MAXO 200W |
| Lighting Color | Pure White |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110-305VAC |
| Warranty | 2 YEAR |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Housing | Pressure die cast Aluminum / (heat sink) for better heat transmission |
| Certification | ISO,CE,RoHS |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | 250W FL |
| Lighting Color | Cool White |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 100-305VAC |
| Warranty | 2 YEAR |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Housing | Pressure die cast Aluminum / (heat sink) for better heat transmission |
| Certification | ISO,CE,RoHS |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Model Name/Number | MAXO FLOOD |
| Beam Angle | 180d |
| Power | 30w to 400w |
| Led Model | 3030 1w, 2835 1w |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 85 to 310v |
| Warranty | 2year |
| Driver | IP65 waterproof |
| Is It Water Proof | waterproof led flood |
| Is It Waterproof | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Product Details:
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
Product Details:
| Brand | CINEX |
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | IP66 |
| Type Of Light | HIGH BAY LIGHT |
| Lighting Color | Cool White |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
| Input Voltage | AC230V |
CINEX LED LIGHT
Our company hus established itself as a leading name of superior quality Outdoor street light in the market at the present scerio.
our Best Quality, Fast service and Better Customer satisfactio
Features.
Better illumination
High grade material
Quality product
Life_50,000 Hours
85-440v protection
310v auto cutoff
higher and lower volatege protection
Efficacy (Lm/W)-120
THD<10,
CRI>85,
Power Factor>0.98
Constant Current drive,
Applications:
ware house
Streets light
outdoor product
Roadways
Corridors