Led Well Glass Light
Manufacturer of a wide range of products which include well glass lights, 40 w led well glass light, 36w led well glass light, led well glass light 36w and 72w led well glass light.
Approx. Price: Rs 998 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Power | 40W |
| Brand | Cinex |
| Usage/Application | Factory and all |
| Color | White |
| Lighting Type | Led |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Color | Cool White |
| Lumen per Watt | 140lm per watt |
| Country of Origin | Made in India |
CINEX LED LIGHT
Our company hus established itself as a leading name of superior quality Outdoor street light in the market at the present scerio.
our Best Quality, Fast service and Better Customer satisfactio
Features.
- Better illumination
- High grade material
- Quality product
- Life_50,000 Hours
- 85-440v protection
- 310v auto cutoff
- higher and lower volatege protection
- Efficacy (Lm/W)-120
- THD<10,
- CRI>85,
- Power Factor>0.98
- Constant Current drive,
Applications:
- ware house
- Streets light
- outdoor product
- Roadways
- Corridors
40 W Led Well Glass Light
Approx. Price: Rs 750 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Wattage | 40W |
| Light Source Type | LED |
| Fixture Material | Aluminium |
| Design/Shape | Round |
| Usage | Outdoor |
| Waterproof | Yes |
| CE Certification | Yes |
| Model Number | WELL GLASS LIGHT |
| Warranty | 2 YEAR WARRANTY |
| Country of Origin | Made in India |
CINEX LED LIGHT
Our company has established itself as a leading name of superior quality products outdoor product Led street light, led flood light, led highbay light , all types of led products Best Quality, Fast service and Better Customer satisfaction
Approx. Price: Rs 1,499 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | Cinex |
| Usage/Application | All |
| Color | White |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Color | Cool White |
CINEX LED LIGHT9725095618Our company hus established itself as a leading name of superior quality Outdoor street light in the market at the present scerio. our Best Quality, Fast service and Better Customer satisfactio
Features.
- Better illumination
- High grade material
- Quality product
- Life_50,000 Hours
- 85-440v protection
- 310v auto cutoff
- higher and lower volatege protection
- Efficacy (Lm/W)-120
- THD<10,
- CRI>85,
- Power Factor>0.98
- Constant Current drive,
Applications:
- ware house
- Streets light
- outdoor product
- Roadways
- Corridors
Approx. Price: Rs 650 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | CINEX |
| Usage/Application | plant |
| Material | aluminium die cast body |
| Lighting Color | white |
| Lumen per Watt | 140lm |
| Country of Origin | Made in India |
Led well glassCINEX LED LIGHT
Our company hus established itself as a leading name of superior quality Outdoor street light in the market at the present scerio.
our Best Quality, Fast service and Better Customer satisfaction
Features.
- Better illumination
- High grade material
- Quality product
- Life_50,000 Hours
- 85-440v protection
- 310v auto cutoff
- higher and lower volatege protection
- Efficacy (Lm/W)-120
- THD<10,
- CRI>85,
- Power Factor>0.98
- Constant Current drive,
Applications:
- ware house
- Streets light
- outdoor product
- Roadways
- Corridors
Features:
- Shockproof
- Perfectly designed
- Optimum brightnes
Approx. Price: Rs 1,050 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | CINEX |
| Usage/Application | FACTORY |
| Material | aluminum |
| Voltage | 110V TO 310VAC |
| Lumens | 140LM PER WATT |
| Lighting Color | C.WHITE |
| Warranty | 2 YEAR |
| Lumen per Watt | 140LM |
| Country of Origin | Made in India |
LED WELL GLASSCINEX LED LIGHT
Our company hus established itself as a leading name of superior quality Outdoor street light in the market at the present scerio.
our Best Quality, Fast service and Better Customer satisfaction
Features.
- Better illumination
- High grade material
- Quality product
- Life_50,000 Hours
- 85-440v protection
- 310v auto cutoff
- higher and lower volatege protection
- Efficacy (Lm/W)-120
- THD<10,
- CRI>85,
- Power Factor>0.98
- Constant Current drive,
Applications:
- ware house
- Streets light
- outdoor product
- Roadways
- Corridors
Features:
- Shockproof
- Perfectly designed
- Optimum brightnes