Led street light
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Body Material | Aluminum Die Cast |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISO, CE, ROHS |
| Brand | Cinex |
| Usage/Application | Road Light , Outdoor |
| Input Voltage | 85 to 310V |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Led street light available
CINEX LED LIGHTFeatures:
Product Details:
| Light Source | LED |
| Wattage | 24w/36w/50w/60w/100w/150w |
| Ingress Protection | IP65 |
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | IP 65 |
| Bulb Power | 24w,36w,50w,100w |
| Lighting Color | Cool White |
| Input Voltage | 230 V |
| Mounting Type | Pole Mount |
| Base Type | LED |
| Usage/Application | Outdoor, Road light |
| Surge Protection | 6 kV |
| Certification | ISO, CE, Rohs |
| Voltage | 230VAC |
| Color | 3000K TO 6500K |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Body Material | Aluminium die casting |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | ISO , CE, ROHS |
| Input Voltage | 85-440V |
| Power | 24W-200W |
| Usage/Application | Road Light |
| Color Temperature | 6500K |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Pure White |
| Certification | CE |
| Input Voltage | 85-310v |
| Power | 45w led street light |
| Usage/Application | road light , road street light |
| Surge Protection | 4/6kv |
| Protection | 440v protection |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Product Details:
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Power | 100w |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | ROAD LIGHT , OUTDOOR LIGHT |
| Certification | ISO, CE, Rohs |
| Input Voltage | 85-440v |
| Model Name/Number | GLASS MODEL |
| Surge Protection | 7/6KV PRODUCT |
| Over Voltage Protection | 310V |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISO, CE , RoHS |
| Input Voltage | AC 230V |
| Model Name/Number | CINEX |
| IP Rating | IP66 |
| Lumens | 140LM |
CINEX LED LIGHT
Our company hus established itself as a leading name of superior quality Outdoor street light in the market at the present scerio.
our Best Quality, Fast service and Better Customer satisfactio
Features.
Better illumination
High grade material
Quality product
Life_50,000 Hours
85-440v protection
310v auto cutoff
higher and lower volatege protection
Efficacy (Lm/W)-120
THD<10,
CRI>85,
Power Factor>0.98
Constant Current drive,
Applications:
ware house
Streets light
outdoor product
Roadways
Corridors
Product Details:
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | ISO, CE ,RoHS |
| Brand | Cinex |
| Input Voltage | 110V to 310V |
| Power | 24W-200W |
| Model Name/Number | Street |
| Usage/Application | Road Light |
| Series | Led street light |
Features: