Product Details:
| Brand | cinex |
| Warranty | 2 YEAR |
| Wattage | 200W |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110V TO 440V |
| Surge Protection | 4/6KV PROTECTION |
| Certification | ISO,CE,RoHS |
| Cutoff | 310V |
| Protection | 440V |
| Product Description | LED FLOOD LIGHT |
| Lumen | 145LM |
| Led Model | 2835 LED |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Product Details:
| Wattage | 200W |
| Light Color | Cool White |
| Lens Type | Glass |
| Warranty | 2 YEAR |
| Model Name/Number | 200W |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 100-305VAC |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Housing | Pressure die cast Aluminum / (heat sink) for better heat transmission |
| Certification | ISO,CE,RoHS |
Product Details:
| Wattage | 150W |
| Body Type | Slim |
| Light Color | Cool White |
| Lens Type | Glass |
| Warranty | 2year Warranty |
| Model Name/Number | NEO 150W |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110V to 230V AC |
| Body Material | Aluminum Die cast |
| Driver | IP65 waterproof |
| Luminous Flux | 140L/w |
| Surge Protection | 6KV |
| Beam Angle | 120D |
| Certification | ISO, CE , RoHS |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Warranty | 2 year |
| Wattage | 120W |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | cx120w |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110v to 310v |
| Light Color | Cool White |
| Driver | IP65 |
| Surge Protection | 6KV |
| Certification | ISO,CE,ROHA |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Product Details:
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | slim flood light |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 85-440V PROTECTION |
| Led Model | 3030 1W |
| Power | 200w |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Wattage | 200W |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | GM 150W LED |
| Body Material | aluminimum |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110v to 300v |
| Warranty | 2 year |
| Driver | IP65 waterproof |
| Certification | ISO, CE, RohS |
| Surge Protection | 6KV |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Product Details:
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Cool White |
| Model Name/Number | stadium light |
| Beam Angle | 60 to 120d |
| Body Material | aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230v |
| Warranty | 2 year |
| Driver | IP 65 WATERPROOF |
| Certification | ISO, CE, RoHS |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Wattage | 400W 500W 800W 1000W |
| Model Name/Number | cinex |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230v AC |
| Warranty | 2 YAER |
| Surge Protection | 6KV 440V PROTECTION |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Power | All watt available |
| Body Material | Aluminium |
| Led Model | 1w 3030led |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110 to 310AC |
| Warranty | 2year |
| Driver | IP67 waterproof |
Cinex led light Lens flood light 50w 100w
CINEX LED LIGHT
9725095618Our company hus established itself as a leading name of superior quality Outdoor street light in the market at the present scerio.
our Best Quality, Fast service and Better Customer satisfaction
Features.
Features:
Product Details:
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Pure White |
| Model Name/Number | flood lights |
| Power | 30w to 600w |
| Body Material | aluminium |
| Led Model | 3030 1w |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110v to 310v |
| Driver | waterproof IP65 |
| Lumen | 150lm |
| Surge Protection | 4/6kv |
| Protection | 440v protection |
Features:
Product Details:
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | Royal series |
| Brand | Cinex |
| Power | 50w |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Color Temperature | 6500k |
Product Details:
| Usage/Application | Outdoor, Warehouse, Road Light |
| Lighting Color | Cool white |
| IP Rating | IP66 |
| Brand | Cinex |
| Model Name/Number | Maxo series |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 85-440V |
| Warranty | 2 year |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Model Name/Number | Cinex light |
| Beam Angle | All |
| Power | 30w,50w,100w,150w,200w,400w |
| Body Material | Aluminium |
| Led Model | 3030 1w |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230Ac |
| Warranty | 2 year warranty |
| Driver | IP67 waterproof 440v |
| Lumen | 140lm |
| Certification | ISO, CE, Rohs |
| Surge Protection | 4/6 kv |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Product Details:
| Wattage | 200W |
| Model Type | Slim |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Warehouse |
| Model Name/Number | GM 200W |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 85 to 300v |
| Warranty | 2 year |
| Body Material | aluminium |
| Driver | IP65 waterproof |
| Surge Protection | 6KV |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Certification | ISO, CE RohS |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Product Details:
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP65 |
| Brand | Cinex |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110v to 310v |
| Warranty | 2 year |
| Certification | ISO, CE ,ROHS |
| Country of Origin | Made in India |
Features: