LED Bay light
led high bay light for factory
Approx. Price: Rs 1,520 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Wattage | 50 W |
| Model Name/Number | CINEX HB |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110V TO 300V AC |
| Warranty | 2 YEAR |
| Driver | IP 65 |
| Certification | ISO CE , RoHS |
| Country of Origin | Made in India |
Our company hus established itself as a leading name of superior quality Outdoor street light in the market at the present scerio.
our Best Quality, Fast service and Better Customer satisfactio
Features.
- Better illumination
- High grade material
- Quality product
- Life_50,000 Hours
- 85-440v protection
- 310v auto cutoff
- higher and lower volatege protection
- Efficacy (Lm/W)-120
- THD<10,
- CRI>85,
- Power Factor>0.98
- Constant Current drive,
Applications:
- ware house
- Streets light
- outdoor product
- Roadways
- Corridors
Approx. Price: Rs 2,850 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Wattage | 200 W |
| Model Name/Number | CINEX HB |
| Beam Angle | 120D |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110V TO 300V AC |
| Warranty | 2 YEAR |
| Driver | IP 65 |
| Country of Origin | Made in India |
Our company hus established itself as a leading name of superior quality Outdoor street light in the market at the present scerio.
our Best Quality, Fast service and Better Customer satisfactio
Features.
- Better illumination
- High grade material
- Quality product
- Life_50,000 Hours
- 85-440v protection
- 310v auto cutoff
- higher and lower volatege protection
- Efficacy (Lm/W)-120
- THD<10,
- CRI>85,
- Power Factor>0.98
- Constant Current drive,
Applications:
- ware house
- Streets light
- outdoor product
- Roadways
- Corridors
Approx. Price: Rs 2,999 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Wattage | 200 W |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 100-305VAC |
| Warranty | 2 year |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Housing | Pressure die cast Aluminum / (heat sink) for better heat transmission |
| Certification | ISO,CE,ROHS |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Operating Voltage | 100-305VAC |
| Color Temperature | 2700-6500K |
| Country of Origin | Made in India |
CINEX LED LIGHT
Our company has established itself as a leading name of superior quality products outdoor product Led street light, led flood light, led highbay light , all types of led products Best Quality, Fast service and Better Customer satisfaction
Features.
- Better illumination
- High grade material
- Quality product
- Life_50,000 Hours
- 85-440v protection
- 310v auto cutoff
- higher and lower volatege protection
- Efficacy (Lm/W)-120
- THD<10,
- CRI>85,
- Power Factor>0.98
- Constant Current drive,
Applications:
- ware house
- Streets light
- outdoor product
- Roadways
- Corridors
Approx. Price: Rs 3,590 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Model Name/Number | CINEX HB |
| Beam Angle | 120D |
| Body Material | ALUMINUM DIE CAST |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110V 245V AC |
| Warranty | 2YEAR |
| Driver | IP 65 |
| Certification | ISO, CE ,RoHS |
| Surge Protection | 6KV |
| Country of Origin | Made in India |
Our company hus established itself as a leading name of superior quality Outdoor street light in the market at the present scerio.
our Best Quality, Fast service and Better Customer satisfactio
Features.
- Better illumination
- High grade material
- Quality product
- Life_50,000 Hours
- 85-440v protection
- 310v auto cutoff
- higher and lower volatege protection
- Efficacy (Lm/W)-120
- THD<10,
- CRI>85,
- Power Factor>0.98
- Constant Current drive,
Applications:
- ware house
- Streets light
- outdoor product
- Roadways
- Corridors
Approx. Price: Rs 2,899 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Wattage | 200W |
| Model Name/Number | UFO200W |
| Body Material | aluminum body |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110v to 305v AC |
| Warranty | 2 YEAR |
| Features | 440V PROTECTION |
| Driver | IP65 WATERPROOF |
| Certification | ISO,CE,RoHS |
| Surge Protection | 6KV PROTECTION |
| Country of Origin | Made in India |
Our company hus established itself as a leading name of superior quality Outdoor street light in the market at the present scerio.
our Best Quality, Fast service and Better Customer satisfaction
Features.
- Better illumination
- High grade material
- Quality product
- Life_50,000 Hours
- 85-440v protection
- 310v auto cutoff
- higher and lower volatege protection
- Efficacy (Lm/W)-120
- THD<10,
- CRI>85,
- Power Factor>0.98
- Constant Current drive,
Applications:
- ware house
- Streets light
- outdoor product
- Roadways
- Corridors
Features:
- Shockproof
- Perfectly designed
- Optimum brightnes
Approx. Price: Rs 1,999 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Model Name/Number | UFO |
| Beam Angle | 30 |
| Body Material | aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110v to 305v AC |
| Warranty | 2 YEAR |
| Driver | IP 65 WATERPROOF DRIVER |
| Certification | ISO,CE,RoHS |
| Surge Protection | 6KV PROTECTION |
| Country of Origin | Made in India |
Our company hus established itself as a leading name of superior quality Outdoor street light in the market at the present scerio.
our Best Quality, Fast service and Better Customer satisfaction
Features.
- Better illumination
- High grade material
- Quality product
- Life_50,000 Hours
- 85-440v protection
- 310v auto cutoff
- higher and lower volatege protection
- Efficacy (Lm/W)-120
- THD<10,
- CRI>85,
- Power Factor>0.98
- Constant Current drive,
Applications:
- ware house
- Streets light
- outdoor product
- Roadways
- Corridors
Features:
- Shockproof
- Perfectly designed
- Optimum brightnes
Approx. Price: Rs 2,850 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Wattage | 200 W |
| Model Name/Number | LED HIGHBAY LIGHT |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110-305VAC |
| Warranty | 2 YEAR |
| Features | Auto power cutoff above 310V |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Housing | Pressure die cast Aluminum / (heat sink) for better heat transmission |
| Certification | ISO.CE,ROHS |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Country of Origin | Made in India |
CINEX LED LIGHT
Our company has established itself as a leading name of superior quality products outdoor product Led street light, led flood light, led highbay light , all types of led products Best Quality, Fast service and Better Customer satisfaction
Features.
- Better illumination
- High grade material
- Quality product
- Life_50,000 Hours
- 85-440v protection
- 310v auto cutoff
- higher and lower volatege protection
- Efficacy (Lm/W)-120
- THD<10,
- CRI>85,
- Power Factor>0.98
- Constant Current drive,
Applications:
- ware house
- Streets light
- outdoor product
- Roadways
- Corridors