Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Warranty | 2 YEAR WARRANTY |
| Wattage | 50W |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Model Name/Number | MAXO-50W FL |
| Lighting Type | LED |
| Light Color | Cool White |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Luminous Flux | 145L/ W |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Housing | Pressure die cast Aluminum alloy for housing gear / (heat sink) for better heat transmission |
| Certification | ISO,CE, RoHS |
| Operating Voltage | 100-305VAC |
| Color Temperature | 2700-6500K |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | MAXO-150W |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Input Voltage | 110-305VAC |
| Warranty | 2 YEAR WARRANTY |
| Features | Auto power cutoff above 300V |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Housing | Pressure die cast Aluminum alloy for housing gear / (heat sink) for better heat transmission |
| Certification | ISO,CE, RoHS |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Operating Voltage | 110-305VAC |
| Color Temperature | 2700-6500K |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage (W) | 150 W |
CINEX LED LIGHT
Our company has established itself as a leading name of superior quality products outdoor product Led street light, led flood light, led highbay light , all types of led products Best Quality, Fast service and Better Customer satisfaction
Features.
Applications:
Led Floodlight, led floodlight, floodlight, energy saving floodlights, flood light luminaires, slim led flood light, smd led flood light, ac led Floodlight, Floodlight, roadway light, roadway led Floodlight, outdoor led Floodlight, high power led Floodlight, pure white led Floodlight, warm white led Floodlight, white led Floodlight, cool white led Floodlight, natural white led Floodlight, power led Floodlight, lens model led Floodlight, lens led Floodlight, glass led Floodlight, frame led Floodlight, aluminum led Floodlight, led Floodlight luminaries, Floodlight luminaire, Floodlight fixture, led Floodlight fixture, Floodlight fitting, Floodlight housing, energy saving Floodlight, energy saving led Floodlight, power saving Floodlight, Floodlight for pole, aluminum die cast led Floodlight, High mast lighting, Led high mast light, Led mast light, Led light for high mast, Flood light for high mast pole, sport led light, sports ground light, sports led flood light, led lights for sports ground, led flood light for sports ground, cricket stadium light, led light for cricket stadium, led light for football ground, led flood light for football ground, led flood light for tennis court, flood light for tennis court, IP66 led flood light, IP66 waterproof led flood light, waterproof led flood light, weatherproof led flood light, led flood light for ground, flood light for ground, led flood light for cricket stadium, flood light for cricket stadium, focus light, led focus light. High beam led flood light, narrow beam led flood light, led flood light for factory, led flood light for outdoor area, focus light for outdoor area, led focus light for ground, outdoor led lighting, high mast tower light, high mast tower led light, slim led flood light, down choke led flood light, GM model led flood light, GM Flood, cricket ground led flood light, led flood, 110v led flood light, slim led flood light, led slim flood light, led smd flood light
Product Details:
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | MAXO-250W |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110-305VAC |
| Warranty | 2 YEAR WARRANTY |
| Features | Auto power cutoff above 310V |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Housing | Pressure die cast Aluminum alloy for housing gear / (heat sink) for better heat transmission |
| Certification | ISO,CE,RoHS |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Operating Voltage | 110-305VAC |
| Color Temperature | 2700-6500K |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | MAXO - 300W |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110-305VAC |
| Warranty | 2 YEAR WARRANTY |
| Features | Auto power cutoff above 310V |
| Driver | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Housing | Pressure die cast Aluminum alloy for housing gear / (heat sink) for better heat transmission |
| Certification | ISO,CE,RoHS |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Operating Voltage | 110-305VAC |
| Color Temperature | 2700-6500K |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| IP Rating | IP66 |
| Beam Angle | 15,25,30,60 dg available |
| Model Name/Number | cinex stadium |
| Country of Origin | Made in India |
| Driver | IP65 440v protection |
| surge | 4/6kv protection |
| warranty | 2 year |
| Brand | Cinex light |
| wt | 30w,50w,100w,150w,200w,500w,1000w |
Product Details:
| Warranty | 2 YEAR WARRANTY |
| Wattage | 200W |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Model Name/Number | MAXO-200W |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110-305VAC |
| IP Rating | IP66 |
| Features | Auto power cutoff above 300V |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Housing | Pressure die cast Aluminum alloy for housing gear / (heat sink) for better heat transmission |
| Certification | ISO,CE,RoHS |
| Operating Voltage | 110-305VAC |
| Color Temperature | 2700-6500K |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Wattage | 100W |
| Lens Type | Glass |
| Warranty | 2 YEAR WARRANTY |
| Model Name/Number | MAXO-100W |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110-305VAC |
| IP Rating | IP66 |
| Light Color | Cool White |
| Features | Auto power cutoff above 300V |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Driver Type | Isolated Driver |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Housing | Pressure die cast Aluminum alloy for housing gear / (heat sink) for better heat transmission |
| Beam Angle | 120, 90 Degree |
| Certification | ISO,CE,RoHS |
| Operating Voltage | 110-305VAC |
| Color Temperature | 2700-6500K |
| Country of Origin | Made in India |