Product Details:
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | cinex |
| Wattage | 200W |
| Country of Origin | Made in India |
| warranty | 2 year |
| led | high quality 2835 1w |
| Driver | IP65 waterproof |
Our company hus established itself as a leading name of superior quality Outdoor street light in the market at the present scerio.
our Best Quality, Fast service and Better Customer satisfactio
Features.
Better illumination
High grade material
Quality product
Life_50,000 Hours
85-440v protection
310v auto cutoff
higher and lower volatege protection
Efficacy (Lm/W)-120
THD<10,
CRI>85,
Power Factor>0.98
Constant Current drive,
Applications:
ware house
Streets light
outdoor product
Roadways
Corridors
Product Details:
| Wattage | 100W |
| Model Name/Number | cinex light |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
| driver | IP65 Waterproof |
| application | factory, outdoor, open place , ground |
| led | 2835 1w |
| warranty | 2 year |
| protection | 4/6kv |
our Best Quality, Fast service and Better Customer satisfactio
Features.
Better illumination
High grade material
Quality product
Life_50,000 Hours
85-440v protection
310v auto cutoff
higher and lower volatege protection
Efficacy (Lm/W)-120
THD<10,
CRI>85,
Power Factor>0.98
Constant Current drive,
Applications:
ware house
Streets light
outdoor product
Roadways
Corridors
Product Details:
| Brand | Cinex |
| Wattage | 50W |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | cinex flood |
| Body Type | Slim |
| Country of Origin | Made in India |
| warranty | 2 year |
| led | 1w 2835 |
Our company hus established itself as a leading name of superior quality Outdoor street light in the market at the present scerio.
our Best Quality, Fast service and Better Customer satisfactio
Features.
Better illumination
High grade material
Quality product
Life_50,000 Hours
85-440v protection
310v auto cutoff
higher and lower volatege protection
Efficacy (Lm/W)-120
THD<10,
CRI>85,
Power Factor>0.98
Constant Current drive,
Applications:
ware house
Streets light
outdoor product
Roadways
Corridors