Product Details:
| Brand | cinex |
| Warranty | 2 Years |
| Wattage | 100W |
| Lens Type | lens |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminum Die Casting |
| Model Name/Number | PAR LIGHT |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 100-305VAC |
| Driver | 440V Protected/ Isolated constant current Driver |
| Surge Protection | 6KV (10KV Extra as per requirement) |
| Beam Angle | 30,60,90D |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Model Name/Number | led flood light |
| Beam Angle | all |
| Power | 30w to 400w |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 85-310v |
| Warranty | 2year |
| Driver | waterproof IP65 440v protection |
| Lumen | 140lm |
| Surge Protection | 6kv |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Product Details:
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Brand | Cinex |
| Model Name/Number | Cinex Maxo |
| Beam Angle | 120 |
| Power | 30w,50w,100w,150w,200w,400w |
| Body Material | Aluminum Die Cast |
| Led Model | 3030 1w |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 85 to 310v |
| Warranty | 2 year |
| Driver | IP67 Waterproof driver |
| Lumen | 140lm |
| Surge Protection | 4 to 6kv |
| Operating Voltage | 230AC |
| Color Temperature | 3000-6500k |
| Protection | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Cool White |
| Model Name/Number | GM 150W |
| Body Material | aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 85 to 300v |
| Warranty | 2 year |
| Driver | IP65 waterproof |
| Certification | ISO, CE, RohS |
| Surge Protection | 6KV |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Product Details:
| Wattage | 300W |
| Model Type | Slim |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Warranty | 2 year warrenty |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | CINEX 300W |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 85 to 300v |
| Body Material | aluminum die cast |
| Driver | IP66 waterproof |
| Surge Protection | 6KV |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Beam Angle | 120 BEAM ANGLE |
| Certification | ISO, CE , ROHS |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Product Details:
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Cool White |
| Model Name/Number | 600W CINEX |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230V |
| Warranty | 2YEAR |
| Surge Protection | 6KV |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Pure White |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Model Name/Number | x model |
| Country of Origin | Made in India |
our Best Quality, Fast service and Better Customer satisfactio
Features.
Better illumination
High grade material
Quality product
Life_50,000 Hours
85-440v protection
310v auto cutoff
higher and lower volatege protection
Efficacy (Lm/W)-120
THD<10,
CRI>85,
Power Factor>0.98
Constant Current drive,
Applications:
ware house
Streets light
outdoor product
Roadways
Corridors
Product Details:
| Lighting Color | Warm White |
| IP Rating | IP66 |
| Color Temperature | 6500K |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Indoor And Outdoor Lighting |
| Brand | Cinex |
| Lighting Type | LED |
Product Details:
| Usage/Application | Outdoor, Warehouse,All |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP66 |
| Brand | Cinex |
| Model Name/Number | Maxo Series |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Power | 400w |
| Body Material | Aluminum |
| Led Model | 3030 1w and 5050 5w |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 90-310V |
| Warranty | 2 Year |
| Driver | IP 65 waterprof |
| Lumen | 140lm |
| Surge Protection | 4/6kv |
| Operating Voltage | 230 VAC |
| Color Temperature | 3000-6500k |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Wattage | >500W |
| Model Name/Number | MAXO 300W |
| Beam Angle | 120D |
| Body Material | aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110v to 270v AC |
| Warranty | 2 Year warranty |
| Driver | IP65 Waterproof |
| Housing | aluminum die cast |
| Certification | ISO, CE, RoHS |
| Surge Protection | 6KV |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Warehouse |
| Lighting Color | Pure White |
| Brand | Cinex |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | CIinex 100W |
| Beam Angle | 120 Deg |
| Power | 100W |
| Body Material | Aluminum |
| Led Model | 3030 1w |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 100-400V |
| Warranty | 2 Year |
| Surge Protection | 4 / 6 kv |
| Operating Frequency | 50-60 Hz |
| Color Temperature | all |
| Short Circuit Protection | yes |
| Cutoff | 310v |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Wattage | 200W |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | CINEX 200W |
| Body Material | aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110v to 300v |
| Warranty | 2 year |
| Driver | IP65 waterproof |
| Certification | ISO, CE, Rohs |
| Surge Protection | 6kv |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Product Details:
| Wattage | 100W |
| Model Name/Number | maxo 100w |
| Beam Angle | 120d |
| Body Material | aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110v to 250v AC |
| Warranty | 2year |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Product Details:
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Pure White |
| Model Name/Number | MAXO SLIM FLOOD LIGHT |
| Beam Angle | ALL |
| Power | 30W,50W,100W,150W,200W |
| Body Material | aluminum |
| Led Model | 3030 1w, 2835 1w |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 85-310v autocut off |
| Warranty | 2 year |
| Lumen | 140lm |
| Country of Origin | Made in India |
Features: